Aktualności  »  Nowości prawne

NOWY UNIJNY INSTRUMENT DLA FIRM

Mikrobiznes zyskał kolejną możliwość zdobycia kapitału na preferencyjnych warunkach. Z oferty będzie mogło skorzystać ok. 1,3 tys. przedsiębiorców.

Nest Bank i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) podpisały umowę dotyczącą nowego instrumentu finansowego dla polskich mikroprzedsiębiorców. Dzięki dofinansowaniu od Komisji Europejskiej i gwarancji udzielonej przez EFI bank rozpoczął udzielenie kredytów dla firm na preferencyjnych warunkach — chodzi o obniżkę marży, rezygnację z prowizji oraz brak wymogu przedstawiania „twardych” zabezpieczeń.

Maksymalna kwota kredytu z gwarancją EaSI to 100 tys. zł, a czas do spłaty to nawet 120 miesięcy. Wstępną decyzję kredytową klient uzyskuje już w ciągu pięciu minut, natomiast fundusze trafiają na jego konto w ciągu 24 godz. Naszą ofertę kierujemy do firm działających na księdze przychodów i rozchodów, karcie podatkowej lub ryczałcie — wyjaśnia Agnieszka Porębska- Kość, dyrektor zarządzający obszaru bankowości przedsiębiorstw i finansowania w Nest Banku.

Mikroprzedsiębiorstwa odgrywają ważną rolę w walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w całej Europie. Dzięki tej umowie pomiędzy EFI a Nest Bankiem polskie mikrofirmy będą miały łatwiejszy dostęp do finansów potrzebnych im do działania i rozwoju — dodaje Marianne Thyssen, unijna komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Od roku 2017 instrumenty finansowe programu EaSI wdrażane są dzięki pieniądzom Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, który stanowi część Planu Inwestycyjnego dla Europy. Polska umowa będzie drugą realizowaną w tym modelu. Jej wdrożenie koordynuje resort rozwoju.

Cieszy fakt, że kolejna instytucja finansowa pozyskała europejskie wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Dzięki temu bank będzie oferował preferencyjne finansowanie dla najmniejszych przedsiębiorców, którym najtrudniej uzyskać kredyt. To kolejny krok w kierunku zwiększania unijnego wsparcia przeznaczanego na rozwój polskiego biznesu. Rządowi zależy na tego typu działaniach, dlatego też w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uwzględniliśmy m.in. uproszczenie systemu wdrażania funduszy europejskich, w czym ważną rolę powinny odgrywać takie instytucje, jak Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) ds. Instrumentów Finansowych — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Wspomniany KPK pomagał bankowi w procesie ubiegania się o gwarancję EFI.

Będziemy wspierać pośrednika także w procesie wdrażania programu. W interesie polskiego podatnika leży jak najszybsze wykorzystanie tych dodatkowych unijnych funduszy na rozwój — zwraca uwagę Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK. Finansowanie jest dostępne w każdej z 52 placówek Nest Banku i będzie można z niego korzystać przez najbliższe trzy lata.