Kategorie
Aktualności » WAŻNE DLA PRZEDSIĘBIORCY
ZNIKAJĄ FAKTURY NA PODSTAWIE PARAGONU. ZMIANY W PRAWIE
Przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur na podstawie paragonów. Rząd przyjął projekt Ministerstwa Finansów, zmiany wejdą w życie 1 września. Resort tłumaczy to walką z nieuczciwymi praktykami i uszczelnianiem VAT-u.
To koniec popularnej praktyki osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie będzie można dłużej wystawiać faktur na podstawie paragonów. Obecnie każdy przedsiębiorca ma sporo czasu, by zwykły paragon zamienić na fakturę, bo aż trzy miesiące od końca miesiąca, w którym dokonał zakupu, otrzymał towar albo usługa została wykonana. Co w praktyce często oznacza blisko 4 miesiące na wystawienie faktury.
Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, to prowadziło do sytuacji, że prowadzący działalność gospodarczą zbierali cudze paragony, później brali na nie faktury, czym podnosili sobie koszty prowadzenia firmy i unikali wyższych podatków. Na podstawie faktur odliczali VAT, którego w rzeczywistości nigdy nie zapłacili. Resort twierdzi, że takie działania generują straty budżetu państwa sięgające ok. 1,5 mld zł rocznie.
By ukrócić te praktyki resort finansów przygotował zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Od 1 września wystawianie faktur na podstawie paragonu nie będzie już możliwe. Przedsiębiorca od razu będzie musiał poprosić o wystawienie faktury. Pozostanie jeden wyjątek, fakturę na podstawie paragonu będzie można wystawić jedynie, jeśli na paragonie znajdzie się NIP nabywcy.
Za niezastosowanie się do nowych przepisów będą groziły kary i to obu stronom. Jeśli sprzedawca wystawi fakturę na podstawie zwykłego paragonu, zostanie ukarany, jak głosi ustawa, dodatkowym kosztem zobowiązania podatkowego. Będzie to kwota równa 100 proc. kwoty podatku VAT wskazanej na fakturze. Dokładnie tyle samo zapłaci przedsiębiorca, jeśli w ewidencji uwzględni fakturę niezgodną ze znowelizowanym prawem.
Przepisy co prawda wejdą w życie 1 września, ale na początku będzie obowiązywał okres ochronny. Dotyczył będzie jednak tylko paragonów wystawionych przed tą datą. Czyli na każdy paragon wzięty do 31 sierpnia 2019 r. przedsiębiorca będzie miał trzy miesiące na zgłoszenie się po fakturę. Jednak zakupione towary czy usługi od 1 września muszą na paragonie mieć wskazany NIP, by móc na nie wystawić fakturę.
Od momentu wejścia w życie nowelizacji, to na sprzedawcach spocznie obowiązek zmiany wewnętrznych procedur i informowania o zmianach w prawie swoich klientów.