Aktualności  »  Nowości prawne

OD 1 WRZEŚNIA KAŻDA TORBA FOLIOWA BĘDZIE PŁATNA

Od 1 września za każdą torebkę foliową będziemy musieli zapłacić 25 groszy.

Jak przekazał minister środowiska Henryk Kowalczyk, nowe przepisy to efekt obchodzenia przepisów przez sklepy, które wydawały klientom torby nieobjęte opłatą recyklingową. Przedsiębiorcy wprowadzali bowiem na rynek grubsze torby (powyżej 50 mikrometrów), za które nie trzeba płacić.

Kowalczyk w Polskim Radiu przyznał, że ustawa nie spełniła swojej roli. - Nie osiągnęliśmy też efektów ekologicznych, stąd decyzja o objęciu wszystkich foliówek powyżej 15 mikrometrów opłatami - wyjaśnił.

Torebki za 20 groszy plus VAT

Prawo więc zmieniono. Od 1 września za każdą torbę foliową w sklepie, oprócz tzw. popularnych zrywek, czyli bardzo cienkich torebek do owijania żywności, będziemy płacić 20 gr plus VAT.

Według szacunków resortu finansów objęcie wszystkich toreb foliowych opłatą recyklingową ma dać jeszcze w tym roku 63 mln zł do budżetu, a w 2020 r. - ponad 1,4 mld zł. Ministerstwo, wyliczając wpływy za 2020 rok, przyjęło założenie wykorzystania 150 sztuk foliówek na jednego mieszkańca Polski. Obecnie możemy wykorzystywać nawet 300 toreb z tworzyw sztucznych na mieszkańca rocznie.