Kategorie
Aktualności » Nowości prawne
OD DZIŚ NIŻSZY VAT. ZA TE PRODUKTY ZAPŁACIMY MNIEJ
1 lipca br. weszła w życie tzw. nowa matryca VAT. Oznacza to, że od dzisiaj produkty, które kupujemy w sklepie, objęte są uaktualnionymi stawkami podatku od towarów i usług. Za niektóre zakupy zapłacimy więc mniej, za inne wręcz przeciwnie. Oto lista zmian.
Prace nad nową matrycą VAT trwały od kilku miesięcy.
Niższe stawki obejmą m.in. niektóre rodzaje żywności i produktów dla dzieci.
Część stawek zostanie zlikwidowana tak, by uprościć VAT dla niektórych produktów.
Nowa matryca VAT ma długą historię. Prace nad nią rozpoczęły się już wiosną ubiegłego roku, ostatecznie nowelizację ustawy przyjęto w lipcu.
Zgodnie z nią nowe stawki VAT miały wejść w życie sporo wcześniej, bo już 1 kwietnia 2020 roku. Datę tę jednak przesunięto o trzy miesiące z powodu epidemii koronawirusa. - Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie - tłumaczył w marcu szef resortu finansów Tadeusz Kościński.
Trzy podatki na pączek. Będzie już tylko jeden
Kolejnego przesunięcia już nie było. Zmiany wchodzą w życie 1 lipca. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że dzięki nim uproszczone zostały przepisy oraz obniżono stawki na niektóre popularne produkty.
- Nie będzie dochodziło do takich sytuacji, jak na przykład w przypadku pączków, gdzie obecnie mamy trzy stawki VAT - przekonywał niedawno wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak dodał, dzięki temu zabiegowi w kieszeniach konsumentów każdego roku ma zostać ponad 300 mln zł.
Jednak nie wszystkim produktom, którym zmieniono VAT, stawki obniżono. W niektórych przypadkach podatek wzrośnie.
Niższy VAT zapłacimy m.in. za:
- produkty dla niemowląt, w tym żywność, pieluszki, foteliki samochodowe etc. - VAT spadnie z 8 proc. na 5 proc.,
- produkty higieny osobistej, np. podpaski, tampony - z 8 proc. na 5 proc.,
- zupy i żywność dietetyczna - z 8 proc. na 5 proc.,
- owoce tropikalne i cytrusowe - z 8 proc. na 5 proc. (wszystkie owoce będą już objęte 5-procentowym VAT-em),
- przyprawy przetworzone, w tym m.in. musztardę, pieprz, gałkę muszkatołową, tymianek - z 23 proc. do 8 proc. (do tej pory sos musztardowy objęty był 8-procentowym VAT-em, zaś musztarda 23-procentowym),
każdego rodzaju pieczywo i ciastka (do tej pory pieczywo i wyroby ciastkarskie, w tym wspomniane pączki, objęte były trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc., w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości),
orzechy, np. migdały, pistacje (z 8 proc. do 5 proc.).
Wyższy VAT zapłacimy za:
- owoce morza, w tym ośmiorniczki, homary, kraby, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki i inne skorupiaki staną się tzw. dobrem luksusowym - VAT wzrośnie z 5 proc. na 23 proc.,
- drewno opałowe - z 8 proc. na 23 proc.,
- lód używany do celów spożywczych, w tym kostki lodu - z 8 proc. na 23 proc.,
- przyprawy nieprzetworzone, np. kmin czy kurkumę - z 5 do 8 proc. (ujednolicono VAT dla wszystkich przypraw - niezależnie czy są przetworzone, czy nie, będzie on wynosić 8 proc.).
Niższy VAT to niższe ceny? Nie zawsze
O ile jest niemal pewne, że podwyższenie VAT na konkretne produkty wpłynie na wzrost ich cen, to nie ma gwarancji, że obniżenie podatku sprawi, że za niektóre zakupy zapłacimy mniej. Wszystko zależy od decyzji sklepów i sprzedawców.