Kategorie
Aktualności » Nowości prawne
Brak NIP na zwolnieniu lekarskim
Od 1 września 2011 r. z użytku wychodzi NIP jako identyfikator osoby ubezpieczonej. Od tego dnia obowiązuje bowiem ustawa z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników składek oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 171, poz. 1016). Wprowadziła zasadę, że to numer PESEL jest identyfikatorem podatkowym w przypadku podatników będących osobami fizycznymi, objętymi rejestrem PESEL, jeśli:
- nie prowadzą działalności gospodarczej
- nie są zarejestrowani jako podatnicy podatku VAT
- nie są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych
- nie są podmiotami pełniącymi rolę płatnika składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Od 1 września do 31 grudnia 2011 r. nie można żądać od tych osób NIP, jeżeli obowiązek jego przedłożenia nie wynika z przepisów prawa. Natomiast od 1 stycznia 2012 r. w odniesieniu do tych osób NIP zostaje zniesiony, a ich jedynym identyfikatorem podatkowym staje się PESEL.
W przypadku pozostałych podmiotów, w tym osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą lub będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, identyfikatorem podatkowym nadal jest NIP.
W związku z wejściem w życie powyższej nowelizacji, lekarze nie mogą żądać od pacjenta numeru NIP i powinni pozostawić tę rubrykę pustą. Taka zasada będzie obowiązywać aż do wyczerpania zapasów dotychczasowych druków ZUS ZLA.
Więcej w "Rzeczpospolitej" z dnia 30 września 2011 r.