Kategorie
Aktualności » Prawo dla Przedsiębiorcy
Wigilijne przyjęcie tylko dla pracowników
Wigilijne przyjęcie integruje pracowników i można je rozliczyć w podatkowych kosztach. Urzędy to akceptują. Gorzej, jeśli na imprezie są także kontrahenci.
– Fiskus uważa, że wydatki związane z uczestnictwem w okolicznościowym spotkaniu klientów są kosztami reprezentacji, których nie można odliczyć – mówi Agata Lutow, doradca podatkowy w firmie konsultingowej Alabri. – Firma, która nie chce ryzykować sporu z urzędem, powinna więc policzyć, ilu pracowników i gości z zewnątrz brało udział w przyjęciu, i według tego kryterium rozdzielić wydatki.
Reprezentacja bez odliczenia
– Dla fiskusa nie ma znaczenia, czy spotkanie jest zorganizowane w siedzibie firmy czy w restauracji – dodaje Katarzyna Szafrańska-Blank, doradca podatkowy, starszy menedżer w PwC. – Nie pomaga też przyjęcie limitu wydatków na jedną osobę. Jeśli celem spotkania jest budowanie wizerunku firmy, fiskus uzna to za reprezentację.
Przypomnijmy, że nie są podatkowym kosztem wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Cel: integracja
Nie mamy z nią jednak do czynienia, gdy w przyjęciu świątecznym uczestniczą sami pracownicy. Takie spotkania można śmiało rozliczać w kosztach. Argumentów jest kilka: szansa na zintegrowanie załogi i stworzenie dobrej atmosfery pracy (za tym idą większa wydajność i wyższe obroty), okazja do podsumowania roku i podziękowania za trud i wysiłek, coroczny zwyczaj i tradycja.
– Jeśli takie cele przyświecają organizatorowi świątecznej imprezy, to wydatki może zaliczyć do kosztów – mówi Katarzyna Szafrańska-Blank. – Nie powinna tego wykluczać obecność kilku osób spoza firmy. Liczy się bowiem główny cel spotkania.
– Nie ma tu uniwersalnej recepty, wszystko zależy od okoliczności imprezy – podsumowuje Agata Lutow. – Trudno będzie się wybronić przed fiskusem, jeśli dominują na niej kontrahenci. Łatwiej będzie uzasadnić wydatek, jeśli są to bliscy współpracownicy, którzy – mimo że nie są zatrudnieni na umowę o pracę – na co dzień stanowią część zespołu. Oni także powinni się integrować z pracownikami.
Co na to orzecznictwo sądowe? Różnie. Przykładowo z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2257/09) wynika, że przedsiębiorca powinien wyodrębnić wydatki dotyczące kontrahentów. Ewentualne trudności w rozdzielaniu nakładów na imprezę nie mogą powodować, że cała zapłacona za nią kwota będzie kosztem.
W innym orzeczeniu (sygn. III SA/Wa 3298/10) warszawski sąd uznał jednak, że można rozliczyć w kosztach także wydatki na uczestniczących w spotkaniach podwykonawców. Nie jest to bowiem reprezentacja. Nie będą natomiast podatkowym kosztem wydatki w części dotyczącej członków rodzin pracowników.
Źródło: http://www.rp.pl/artykul/761696-PIT-i-CIT--w-podatkowych-kosztach-tylko-wigilijne-przyjecie-dla-pracownikow.html