Kategorie
Aktualności » Wiadomości prasowe
FALA UPADŁOŚCI FIRM NIE SŁABNIE
We wrześniu w źródłach sądowych pojawiło się 58 ogłoszeń o upadłości przedsiębiorstw. W ciągu pierwszych trzech kwartałów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano komunikaty o bankructwie 681 firm. Dla porównania, od stycznia do września ubiegłego roku upadło 571 przedsiębiorstw. Według analiz, do końca roku liczba upadających firm może wzrosnąć do 850, a w 2013 roku przekroczy 900.
Trwająca fala upadłości przekłada się wprost na większe bezrobocie. Firmy, których upadłość ogłoszono we wrześniu zatrudniały w sumie około 5 tys. osób, a ich łączny obrót wynosił ok. 1,6 mld złotych. We wrześniu najbardziej dotknięte bankructwami branże to budownictwo, przemysł stalowy oraz branża mięsna. Pomimo tego, że we wrześniu bieżącego roku ogłoszono o 6 upadłości mniej niż we wrześniu 2011 roku, firmy zajmującej się ubezpieczaniem należności handlowych - nie świadczy to o poprawianiu się sytuacji, ale wynika z sezonowości związanej ze specyfiką branży dominującej w statystykach bankructw. W branży budowlanej prowadzone w szczycie sezonu prace wymagały wzmożonego finansowania, co wobec słabej sytuacji finansowej firm skutkowało częstszymi przypadkami utraty płynności.
Z kolei według Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, wrześniowy spadek liczby upadłości mógł mieć charakter jednorazowej fluktuacji, spadek nastąpił bowiem wbrew dotychczasowemu trendowi wzrostowemu oraz w warunkach pogarszającej się nadal kondycji finansowej przedsiębiorstw. Według analiz KUKE, niepokojący wzrost bankructw można zaobserwować w branżach meblarskiej, górniczej oraz produkcji metali.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 800 przedsiębiorstw. Przed rokiem, we wrześniu 2011 r., roczna krocząca suma upadłości wynosiła 710 firm, tegoroczny wynik jest więc gorszy o 12,7%.
W zestawieniach KUKE, w czołówce branż o wysokim natężeniu upadłości znajduje się branża poligraficzna oraz branża producentów pozostałego sprzętu transportowego. Rok temu największe natężenie upadłości dotyczyło branży poligraficznej i reprodukcyjnej, producentów pojazdów samochodowych i części, przedsiębiorstw związanych z informacją i komunikacją, budownictwa.
Przez ostatni rok najrzadziej upadały firmy zajmujące się produkcją pojazdów samochodowych i części, producenci komputerów i wyrobów elektronicznych, producenci wyrobów z papieru, prowadzący handel detaliczny.
Źródło: http://www.firma.egospodarka.pl/86303,Fala-upadlosci-firm-nie-slabnie,1,11,1.html