Kategorie
Aktualności » Wiadomości prasowe
POLSKA SPRAWNIE LIKWIDUJE BARIERY PRZEDSIĘBIORCZOŚC
POLSKA SPRAWNIE LIKWIDUJE BARIERY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Według najnowszego raportu Banku Światowego i IFC, w okresie od czerwca 2011 do czerwca 2012 Polska zanotowała najwyższy wskaźnik tempa reform w zakresie ułatwień dla prowadzenia biznesu. Raport analizujący przepisy regulujące prowadzenie biznesu w 185 krajach na całym świecie wskazuje na to, że Polska jest na pierwszym miejscu wśród krajów wprowadzających reformy umożliwiające firmom osiąganie szybszego tempa rozwoju.
Opublikowany 23 października 2012 roku raport Doing Business 2013: Smarter Regulations for Small and Medium-Size Enterprises (lepsze regulacje dla małych i średnich przedsiębiorstw) stwierdza, że wśród gospodarek, które zanotowały poprawę w trzech lub więcej dziedzinach analizowanych w raporcie, Polska osiągnęła najwięcej – dzięki czterem reformom instytucjonalnym i regulacyjnym.
Polska usprawniła rejestrację nieruchomości, ograniczyła czas konieczny do rozstrzygania sporów gospodarczych, ułatwiła płacenie podatków, oraz usprawniła procedury przeprowadzania upadłości.
“Nie tylko wyniki osiągane przez Polskę w ostatnim okresie uległy poprawie, ale Polska znalazła się w gronie 30 państw, które od 2005 roku są najbardziej aktywne w zakresie usprawniania otoczenia regulacyjno-prawnego działalności gospodarczej” powiedział Augusto Lopez-Claros, Dyrektor Działu Wskaźników Globalnych i Analizy w Grupie Banku Światowego. “Uwzględniając 20 reform, które zanotowano w okresie ostatnich ośmiu lat w raporcie Doing Business, Polska jawi się jako lider zarówno w regionie, jak i w skali całego świata.”
Dzięki osiągniętym postępom, Polska awansowała w rankingu Doing Business 2013 z 62 na 55 miejsce Znaczną poprawę osiągnięto w wielu szczególnie istotnych dziedzinach dla rozwoju gospodarczego, w tym w zakresie czasu rozstrzygania sporów gospodarczych, rejestracji nieruchomości, postępowania upadłościowego, realizacji zobowiązań podatkowych oraz pozyskiwania kredytu. Niemniej jednak pozycja Polski w kilku dziedzinach takich jak uzyskiwanie pozwolenia na budowę czy dostęp do energii elektrycznej, obniżyła się, co wskazuje na dziedziny będące potencjalnym obszarem przyszłych reform.
“Poprawa klimatu dla rozwoju biznesu to maraton, a nie sprint. Reforma to nie tylko zmiana przepisów, ale też zmiana realiów, z którymi muszą dawać sobie radę przedsiębiorcy – jest to właśnie element mierzony w ramach projektu Doing Business. Poprawa regulacji, ale i też szybkości ich wprowadzania i przestrzeganiawymaga wysiłku i czasu. Dzisiejsze doskonałe wyniki uzyskano dzięki wysiłkom podejmowanym przez rząd polski przez lata. Bank Światowy podziela radość z osiągniętych przez Polskę wyników. Będziemy w dalszym ciągu współpracować z polskimi władzami w osiąganiu dalszych postępów w nadchodzących latach” powiedział Xavier Devictor, Menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów Bałtyckich.
Według raportu 21 spośród 31 członków Organizacji Europejskiej Współpracy i Rozwoju (OECD) wdrożyło reformy regulacji w ciągu ostatniego roku, które ułatwiły przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej, koncentrując większość wysiłków reformatorskich na obniżeniu obciążeń podatkowych lokalnych przedsiębiorstw, wzmocnieniu procedur upadłościowych oraz na wdrażaniu usprawnień w zakresie przenoszenia tytułów własności.
Zapewniając najbardziej przyjazne na świecie warunki i ramy regulacyjne prowadzenia biznesu swoim lokalnym przedsiębiorcom, kraje OECD zajmują siedem z dziesięciu najwyższych miejsc w globalnym rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Według corocznego rankingu wśród dziesięciu regulacji najbardziej przyjaznych biznesowi znajdują się Singapur, Hong Kong, RPA, Chiny, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Korea Południowa, Gruzja i Australia. Singapur już przez siedem kolejnych lat okupuje pierwszą pozycję w rankingu.