Aktualności  »  Nowości prawne

UBEZPIECZENIE WYPADKOWE 2013

Wysokość składek na ubezpieczenia wypadkowe w roku 2013 - analogicznie jak w 2012 - będzie zależna od wielkości firmy oraz od tego, czy składała ona do ZUS informację ZUS IWA. Część firm zapłaci stawkę ryczałtową nie związaną z prowadzoną działalnością, część zapłaci składkę na wypadkowe w zależności od prowadzonej działalności, innym zaś wysokość składki ubezpieczenia wypadkowego wyznaczy ZUS.

Reguły dotyczące wypłacania świadczeń wypadkowych oraz zasady określające sposób różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych zawarte są w podstawowym akcie normatywnym regulującym tę kwestię, czyli ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 Nr 199 poz. 1673) i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Wspomniane akty prawne określają, że wysokość składki jest różnicowana w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków, wielkości przedsiębiorstwa oraz profilu jego działalności.

Zgodnie z art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu bezrobotni pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie integracyjne, osoby pobierające stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoby wykonujące pracę nakładczą, żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę, osoby przebywające na urlopach wychowawczych, osoby pobierające zasiłek macierzyński, osoby pobierające świadczenie socjalne wypłacane w okresie urlopu, osoby pobierające zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego, osoby pobierające świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia.

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dzieli płatników na trzy grupy: tych, co zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięć osób i tych, co zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych oraz tych, którzy za trzy kolejne ostatnie lata kalendarzowe przekazywali do ZUS "Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" (formularz ZUS IWA).
Dla wszystkich płatników, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, stopa procentowa składki wypadkowej jest taka sama i wynosi obecnie 1,93 proc. podstawy wymiaru składek. Według ogólnej zasady, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych jest zryczałtowana i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Płatnicy składek są przyporządkowywani do określonych grup działalności, w zależności od rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujętej w rejestrze REGON. Dla poszczególnych grup działalności kategorie ryzyka wraz z odpowiadającymi im stopami procentowymi składki ustala Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Aktualne stawki składek reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 285). Obecnie najniższe ryzyko, a więc i najniższa stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 0,67 proc. (dla działalności finansowej, ubezpieczeniowej, administracyjnej, obsługi biura i turystycznej), natomiast najwyższa wynosi 3,86 proc. (górnictwo: wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego).

Właśnie 50 procent z najwyższej składki (czyli z 3,86 proc.) daje wspomniane wcześniej ryczałtowe 1,93 proc. podstawy wymiaru dla płatników zatrudniających do 9 osób (mikrofirmy).

Wypadkowe 2013

W roku 2013 wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe zależeć będzie od wielkości firmy oraz od tego, czy składała ona do ZUS informację ZUS IWA.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku (płatników) firm zatrudniających 10 i więcej osób. Jak stanowi prawo, płatnicy zgłaszający co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie mieli obowiązku przekazania informacji ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe, ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której płatnik należy według Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD, ujętej w rejestrze REGON. Wysokości tych stawek określa przytoczone powyżej rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r.

Płatnikom składek, którzy za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe mieli obowiązek i przekazali do Zakładu „Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe” (ZUS IWA) stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana przez ZUS jest obliczana jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek i wskaźnika korygującego. Wskaźnik korygujący wynosi od 0,5 do 1,5 i zależy więc od profilu (przeważającego PKD) działalności przedsiębiorstwa (płatnika) oraz (między innymi) od rzeczywistej liczby wypadków przy pracy w danym przedsiębiorstwie czy czynników ryzyka w przedsiębiorstwie.
Firmy którym stawki ubezpieczenia wypadkowego wylicza ZUS, w terminie do 20 kwietnia danego roku, otrzymują za pośrednictwem poczty z Zakładu zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku, gdy płatnik do 30 kwietnia nie otrzyma tego zawiadomienia, a za ostatnie trzy lata kalendarzowe miał obowiązek przekazać do Zakładu informację ZUS IWA, wówczas powinien zgłosić się do swojego oddziału ZUS, gdzie zostanie mu podana wspomniana stawka.

 

Źródło: http://www.firma.egospodarka.pl/88897,Ubezpieczenie-wypadkowe-2013,1,47,1.html