Aktualności  »  Wiadomości prasowe

W JAKI SPOSÓB PO 1 STYCZNIA 2013 R. PRAWIDŁOWO WYSTAWIAĆ FAKTURY

Od nowego roku na fakturach wprowadza się nowe oznaczenia. Podatnicy będą mogli wystawiać także faktury uproszczone i zbiorcze. Nadal będą funkcjonowały noty korygujące i faktury wewnętrzne.

Czy zawsze trzeba stosować zmienioną nazwę ?

Podatnik wystawia obecnie faktury z napisem „Faktura VAT”. Czy od 1 stycznia 2013 r. będzie musiał stosować inne oznaczenie?                         

NIE

Podatnicy będą mogli w dalszym ciągu stosować oznaczenie „Faktura VAT”. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Dopuszczalne będzie np. oznaczenie „Faktura”. Decyzja w tej sprawie należy do podatnika. Zmieniony par. 5 rozporządzenia ministra finansów w sprawie faktur nie nakazuje stosowania jednego podstawowego oznaczenia, np. „Faktura VAT”. Przepis ten określa jedynie wykaz danych, które muszą się pojawić na fakturze. Rozporządzenie nakazuje jednak stosowanie specjalnych oznaczeń, np. w przypadku podatników rozliczających się metodą kasową czy stosujących procedurę VAT marża. W takich przypadkach trzeba będzie oznaczyć fakturę – odpowiednio – wyrazami: „metoda kasowa”, „procedura marży dla biur podróży”, „procedura marży – towary używane”, „procedura marży – dzieła sztuki”, „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”. Specjalne oznaczenie trzeba też będzie stosować w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których obowiązek rozliczenia podatku ciąży na nabywcy. Fakturę trzeba będzie wtedy oznaczyć słowami „odwrotne obciążenie”. Z kolei jeśli sprzedawca umówi się z nabywcą, aby ten wystawiał faktury, to na dokumencie będzie musiał się znaleźć wyraz „samofakturowanie”.

Podstawa prawna

Par. 5 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

Czy można przesłać skan faktury e-mailem ?

Podatnik dotychczas przesyłał kontrahentom skany faktur papierowych. Czy po nowym roku również będzie mógł to robić?

TAK

Po Nowym Roku podatnik będzie mógł wysyłać skany faktur papierowych. Będzie jednak musiał pamiętać, aby zapewnić takim fakturom autentyczność pochodzenia i integralność treści. Oznacza to w praktyce, że trzeba będzie np. wskazać adres e-mailowy, z którego będą wysyłane skany. Z kolei nabywca będzie mógł uzyskać do nich dostęp po wpisaniu hasła udostępnionego przez sprzedawcę. Taki sposób zabezpieczenia przed możliwością dokonania zmian w fakturze powinien spełniać wymogi autentyczności pochodzenia i integralności treści faktur.

Podstawa prawna

Par. 20a rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

 

Czy trzeba zawiadomić fiskusa o samofakturowaniu ?

Obecnie podatnik, jako sprzedawca, wystawia faktury. Chętnie przeniósłby ten obowiązek na niektórych nabywców, ale ze względu na wymogi (obowiązek powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego) nie chce tego robić. Czy po Nowym Roku też trzeba będzie powiadamiać o samofakturowaniu urząd skarbowy?

NIE

Podatnicy, którzy przeniosą obowiązek podatkowy na nabywców, nie będą musieli po 1 stycznia 2013 r. powiadamiać o tym urzędu skarbowego. Będą jednak musieli spełnić wymogi określone w par. 6 rozporządzenia ministra finansów w sprawie faktur w nowym brzmieniu. Zgodnie z nim nabywca będzie mógł wystawiać faktury w imieniu i na rzecz sprzedawcy, jeśli wcześniej kontrahenci zgodzą się na to, aby dokumenty wystawiał kupujący, oraz ustalą procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę. Przepisy w nowym brzmieniu nie przewidują więc obowiązku poinformowania o samofakturowaniu naczelnika urzędu skarbowego.

Podstawa prawna

Par. 6 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

Czy nabywca może wystawić notę korygującą ?

W trakcie prac nad nowelizacją ustawy o VAT oraz zmianami w rozporządzeniu w sprawie faktur było zamieszanie w związku z możliwością wystawiania not korygujących. Czy od nowego roku będą one nadal funkcjonować?

TAK

Podatnicy po Nowym Roku będą mogli wystawiać noty korygujące. Faktycznie, w trakcie prac nad zmianami w VAT była dyskusja dotycząca możliwości wystawiania not, a w pierwotnym projekcie zmian w rozporządzeniu wyeliminowano taką możliwość. Ostatecznie jednak resort finansów przywrócił do rozporządzenia noty korygujące.

Zgodnie z par. 15 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji, wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą, nabywcą lub oznaczeniem towaru czy usługi, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Przepis przewiduje jednak wyjątki. Noty nie można sporządzić, gdy na fakturze wystawionej przez sprzedawcę pojawiły się pomyłki w pozycjach określonych w par. 5 ust. 1 pkt 8–15 rozporządzenia. Chodzi o pomyłki dotyczące: miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług, ceny jednostkowej netto, kwoty rabatów, wartości dostarczonych towarów lub usług, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto, kwoty podatku od sumy sprzedaży oraz kwoty należności ogółem. W przypadku, gdy sprzedawca popełnił błędy w wymienionych pozycjach, to on musi wystawić fakturę korygującą. Nabywca może jedynie domagać się od sprzedawcy takiej korekty. Sam nie może wystawić noty i przekazać jej sprzedawcy.

Podstawa prawna

Par. 14 ust. 1, par. 15 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

Czy będzie można wystawiać faktury zbiorcze?

Podatnik ma stałych odbiorców towarów, którzy w miesiącu odbierają nawet 50 dostaw. Obecnie wystawia im faktury dla każdej partii towaru. W przypadku 50 dostaw musi więc wystawiać 50 faktur. Czy po Nowym Roku będzie mógł wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc?

TAK

Zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia w sprawie faktur podatnicy będą mogli wystawiać faktury zbiorcze. Jak wynika z par. 9 ust. 3 rozporządzenia, faktura może dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub usług dokonanych w trakcie miesiąca, jeżeli zostanie wystawiona nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę. Oznacza to w praktyce, że można w jednej fakturze ująć wszystkie dostawy na rzecz jednego kontrahenta w danym miesiącu.

Podstawa prawna

Par. 9 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

Czy jest obowiązek wystawienia faktur wewnętrznych ?

Podatnik w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawia faktury wewnętrzne. Czy po 1 stycznia 2013 r. dalej będzie miał taki obowiązek?

NIE

Po Nowym Roku podatnicy będą mogli w takiej sytuacji wystawiać faktury wewnętrzne, ale nie będzie to obowiązkowe. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku m.in. nieodpłatnej dostawy towarów, nieodpłatnego świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów mogą być wystawiane faktury wewnętrzne. Jak tłumaczył resort finansów, oznacza to, że przez cały 2013 r. będzie można wystawiać faktury wewnętrzne. Co więcej, będzie je można również wystawiać po 1 stycznia 2014 r., a więc po uchyleniu przepisu art. 106 ust. 7 ustawy o VAT. Przepisy nie będą bowiem zabraniały wystawiania faktur wewnętrznych.

Podstawa prawna

Art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym w art. 11 pkt 11 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. poz. 1342).

Czy trzeba korzystać z faktur uproszczonych ?

Przedsiębiorca słyszał, że od nowego roku zostaną wprowadzone faktury uproszczone w przypadku sprzedaży o wartości do 450 zł lub 100 euro. Czy będzie obowiązek stosowania takich faktur?

NIE

Wiele zmian w fakturowaniu, które wejdą w życie 1 stycznia 2013 r., to jedynie propozycje dla podatników, z których – jak tłumaczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów – można, ale nie trzeba korzystać. Dotyczy to przykładowo faktur uproszczonych. Zgodnie z nowym brzmieniem par. 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów w sprawie faktur podatnik będzie mógł wystawiać faktury uproszczone lub zwykłe faktury. Jedne od drugich różni zakres danych, które trzeba podać na dokumencie. Jak wynika z przywołanego przepisu, faktury uproszczone będzie można wystawiać w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub 100 euro (gdy na fakturze widnieje suma w tej walucie).

Podstawa prawna

Par. 5 ust. 4 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 68, poz. 360) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz.U. poz. 1428).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr 2 z dnia 03.01.2013 r.