Aktualności  »  Nowości prawne

SEJM DOKONAŁ PIERWSZEGO OTWARCIA ZAWODÓW

19 kwietnia br. Sejm przyjął pierwszą z ustaw deregulacyjnych autorstwa Jarosława Gowina. Za jej przyjęciem zagłosowało 368 posłów, przeciwnego zdania było 59, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Co oznacza przyjęcie ustawy? 

Zmienią się zasady dostępu do 50 zawodów. Łatwiej będzie zostać m.in. taksówkarzem, ochroniarzem, trenerem sportu,  notariuszem czy zarządcą nieruchomości lub pośrednikiem obrotu nieruchomościami.

Ale trudno znaleźć środowiska zawodowe, którym podobałyby się zmiany. Notariusze podkreślają, że zagrażają one bezpieczeństwu obrotu gospodarczego, mówią o "drastycznym obniżeniu wymagań". Trenerzy uważają, że do zawodu trafią dyletanci, a to zagraża zdrowiu trenujących. Z kolei taksówkarze skarżą się, że będzie ich zbyt wielu i nie zarobią na chleb; przewodnicy zaś twierdzą, że wycieczki po polskich miastach oprowadzać będą zagraniczni przewodnicy lub osoby do tego nieprzygotowane. 

Przyjęta ustawa dereguluje ostatecznie 50 zawodów podległych ośmiu ministrom, nowelizuje 27 ustaw oraz obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 535 tysięcy osób i była konsultowana z ponad 500 podmiotami. 

- To ważny dzień w procesie poszerzania dostępu do zawodów regulowanych. Dziś obalamy mur, za którym korporacje zawodowe zazdrośnie strzegły swoich przywilejów. Otwarcie zawodów da nowe miejsca pracy dla młodych w Polsce, aby nie musieli emigrować i szukać tej pracy za granicą. To jednak dopiero pierwszy krok – mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.  

Sejm zdecydował o całkowitym otwarciu zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jest to krok idący dalej niż propozycja rządowa.

Teraz pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać niemal każdy: wyższe wykształcenie czy specjalistyczne studia podyplomowe przestaną być potrzebne.

Niemal żadnych wymagań nie będzie musiał spełniać zarządca nieruchomości.

Posłowie zdecydowali o usunięciu niemal wszelkich wymogów. Aby zarządzać wspólnotą mieszkaniową, będzie musiał mieć tylko pełną zdolność do czynności prawnych, czyli skończyć 18 lat.

Propozycje rządu nie były tak radykalne – dotyczyły zmniejszenia wymogów dotyczących wykształcenia, jednak nadal przewidywały konieczność wpisu do rejestru ministra ds. budownictwa.  Posłowie zdecydowali inaczej. 

Szybciej do zawodu dojdą także rzeczoznawcy majątkowi. 

Projekt rządowy nie obejmował szerszych zmian w dostępie do tego zawodu, skracał jedynie okres wymaganej praktyki (z 12 do 6 miesięcy). Przyjęta poprawka zwiększa zakres deregulacji tego zawodu. Zakłada obniżenie wymogu wykształcenia (z wyższego magisterskiego do wyższego), a także wprowadza możliwość zwolnienia z egzaminu zawodowego przez organ nadający uprawnienia na podstawie dyplomu ukończenia studiów, których program powstał na podstawie umowy między uczelnią, a organizacjami zawodowymi rzeczoznawców majątkowych. 

 Poprawka obejmuje również ułatwienia dotyczące obowiązku odbycia praktyki zawodowej – wprowadza obowiązek zaliczenia na jej poczet praktyki odbytej na studiach pod warunkiem, że jej program powstał zgodnie z umową między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, a także zwalnia z tego wymogu osoby, posiadające udokumentowane dwuletnie doświadczenie na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości.

Teraz ustawą zajmie się Senat - ma na to 14 dni od momentu, w którym dostanie ustawę. Potem, o ile nie będzie senackich poprawek, pochyli się nad nią prezydent. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od podpisania ich przez prezydenta. Wyjątkiem są nowe zasady dostępu m.in. do zawodów ochroniarza, zarządcy i pośrednika w obrocie nieruchomościami - te, jak głosi ustawa, zaczną obowiązywać dopiero 1 stycznia 2014 r.  

Druga (89 zawodów) transza deregulacyjna została przekazana  pod obrady rządu, trzecia  (103 zawody z branży finansowej i technicznej) niebawem zostanie skierowana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. 

Dziś wykonywanie 380 zawodów podlega licznym wymogom, licencjom itp.