Kategorie
Aktualności » Wiadomości prasowe
POLSKI BIZNES WCIĄŻ WALCZY Z BARIERAMI
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" po raz dziesiąty przygotowała spis najważniejszych barier dla polskiej gospodarki.
Są to m.in.:
- Zbyt wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Niejasne przepisy podatkowe prowadzące do licznych konfliktów między przedsiębiorcami i skarbówką.
- Nadmierne obciążenia administracyjne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, w szczególności związane z zatrudnianiem pracowników i wypełnianiem obowiązków podatkowych.
- Zbyt sztywne jak na obecny poziom rozwoju gospodarczego prawo pracy, szczególnie w zakresie organizacji czasu pracy.
- Niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki.
- Niska efektywność publicznych służb zatrudnienia.
- Nadmiernie rozbudowane obowiązki sprawozdawcze w zakresie ochrony środowiska.
- Niska efektywność zamówień publicznych.
- Przewlekłe i kosztowne dochodzenie należności.
To, co krytykują pracodawcy, od lat praktycznie nie ulega zmianie. Po raz kolejny okazało się, że gospodarce szkodzi nieczytelne prawo i nadmiar obowiązków nakładanych na firmy.
Raport wskazuje słabości obecnej polityki gospodarczej - np. brak strategicznych, kierunkowych rozwiązań w branży takiej jak energetyka powoduje ogromne ryzyko związane z inwestowaniem w tę branżę.
Jednocześnie w wielu sferach działalności państwo i samorządy zbyt aktywnie wpływają na rynek. Przykład? W wielu gminach spółki komunalne rywalizują z prywatnymi o kontrakty na wywóz śmieci. A to - zdaniem przedsiębiorców - niszczy rynek.
Pracodawcy zwracają też uwagę na niewielką ilość inwestycji infrastrukturalnych i złą strukturę wydatków budżetowych. To kolejny przytyk do rządu. "Główną przyczyną wysokich podatków są wysokie wydatki na emerytury i renty, sięgające rocznie 180 mld zł. Dla porównania rozbudowa infrastruktury transportowej pochłania rocznie mniej niż 30 mld zł. Podatek dochodowy od firm przynosi niecałe 30 mld zł".
Skąd się biorą bolączki? Odpowiedź jest jasna - z bardzo złej praktyki tworzenia prawa. Co to oznacza? Głównie brak konsultacji społecznych. Ale też brak jakiejkolwiek analizy skutków wprowadzenia przepisów już po ich wejściu w życie. Do tego dochodzi brak dialogu między zainteresowanymi nowym prawem i władzą.
Lektura całego raportu budzi niepokój. Nie tylko z powodu konkretnych zapisów tego konkretnie dokumentu. Najbardziej niepokojące jest to, że od 10 lat istota opisywanych barier się nie zmienia. Skrajny niepokój budzi to, że po uchwaleniu kolejnych pakietów deregulacyjnych (uchwalono trzy, a kolejny jest w przygotowaniu) przedsiębiorcy mówią jednoznacznie: "Nie jest lepiej". Dlaczego? Bo ustawy deregulacyjne usuwają jedne obowiązki, ale w tym czasie w innych ustawach pojawiają się inne, jeszcze bardziej dokuczliwe zapisy.
Źródło:http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,13874870,Polski_biznes_wciaz_walczy_z_barierami__Raport_.html