Kategorie
Aktualności » Wiadomości prasowe
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA: MNIEJ OBOWIĄZKÓW INFORMACYJNYCH
Ministerstwo Gospodarki szykuje dla podatników sporo zmian, które mają zredukować liczbę obowiązków informacyjnych względem urzędów i innych organów. Modyfikacje przepisów w tym zakresie zostały określone w projekcie ustawy, która już wkrótce ma trafić pod obrady Rady Ministrów, a następnie do Sejmu i Senatu.
Jakie zmiany wprowadza projekt?
Projekt ustawy wprowadza wiele udogodnień dla przedsiębiorców, które z pewnością usprawnią funkcjonowanie ich firm i niekiedy przyczynią się do zmniejszenia kosztów.
Do najważniejszych korzyści płynących z proponowanych przez resort gospodarki zmian, jest zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z obowiązku przedstawiania sprawozdań do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.
Co ważne, modyfikacje obejmą również papierologię względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród najważniejszych udogodnień można wymienić fakt, że zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS zostanie zastąpione jedynie oświadczeniem podatnika w sytuacji, gdy zwrócił się o wsparcie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Kolejną równie istotną kwestią jest zniesienie obowiązku przedsiębiorcy do weryfikacji w terminie do 30 kwietnia danych wysłanych w poprzednim roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa wprowadzi również ułatwienia dla importerów, bowiem podatnik kupujący towary spoza Unii Europejskiej będzie mógł rozliczyć podatek VAT od tej transakcji później niż obecnie.
Dodatkowo warto wspomnieć, że zmiany dotkną również osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a które w celu ogrzania swojego lokum zakupują olej opałowy. Według aktualnych regulacji zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne muszą składać oświadczenie o przeznaczeniu do ogrzewania. Po zmianach sprzedawca nie będzie potrzebował oświadczenia, wystarczy jedynie umowa oraz jednorazowe powiadomienie celników.
Czy zmiany mają szansę wejść w życie?
Wymienione powyżej zmiany mają szansę wejść w życie, jednak nie można zapomnieć, że jest to jedynie projekt, przed którym jeszcze daleka droga do uchwalenia. W pierwszej kolejności musi trafić pod obrady Rady Ministrów, dopiero w kolejnym kroku czeka go głosowanie w Sejmie i w Senacie. Co ważne, wspomniane zmiany mogą zostać lekko zmodyfikowane lub całkowicie usunięte z projektu.